Stanovenie príjmov a výdavkov
Prvým krokom pri stanovení mesačného rozpočtu je vysvetlenie, že má v zásade dve časti: príjmy a výdavky. Najdôležitejším pravidlom pri zostavovaní rozpočtu je nikdy nečerpať viac, než si zarobíte. Pravdou je, že veľa mladých ľudí finančne prerába jednoducho preto, že sa nikdy neučili o rozpočte.
Hovoriť o príjmovej strane rozpočtovej rovnice si vyžaduje rozpis peňazí, ktoré dostanete v škole – mesačné štipendium, vlastné prostriedky z brigád plus mesačné vreckové od rodičov.
Akonáhle rozumiete zdrojom príjmov, ďalším krokom je vymenovať všetky výdavky – všetko od povinných výdavkov , ako sú školské učebnice až po stravu, dopravu a výdavky spojené s voľným časom a zábavou. Nezabudnite pravidelne kontrolovať svoje bankové účty. Nastavte si pripomienku v kalendári a každý mesiac si skontrolujte svoj študentský rozpočet.
Ak sú výdavky väčšie ako príjmy, je čas znížiť výdavky. Pri rozpočtovaní sú potrebné kompromisy.
Nastavte si pevnú čiastku na výdavky na zábavu
Zábava je v zásade najväčšia rozpočtová položka u vysokoškolských študentov. Existuje veľký tlak na vynaloženie peňazí, hlavne na sociálne aktivity, ako je jedlo, koncerty, rôzne výlety a iné voľnočasové aktivity.
Je dôležité, aby si študenti stanovili prísny limit na náklady na zábavu. A akonáhle sú peniaze pridelené na "zábavné" aktivity, za daný mesiac už nemôžu minúť na zábavu žiadnu inú rozpočtovú položku.
Zvážte lacnejšie alternatívy
Ďalším spôsobom, ako nastaviť rozpočet a držať sa ho, je použiť niektoré jednoduché, kreatívne spôsoby, ako utrácať menej peňazí. Napríklad vysokoškolskí študenti, ktorí žijú ďalej od školy, môžu namiesto auta využiť verejnú dopravu do školy. Pokiaľ ide o potreby, študenti môžu využívať študentské stravovacie zariadenia a zabrániť drahšiemu stravovaniu v reštauráciách. Čo sa týka kníh a učebníc, možno ušetriť peniaze tým, že si zakúpia použité knihy alebo si požičajú učebnice v školskej knižnici.
Život v rozpočte môže byť najprv ťažký, najmä ak ste predtým nikdy neriadili svoje vlastné financie. Ovládanie toho, ako peniaze prichádzajú a odchádzajú, je kľúčovým krokom k plánovaniu a organizovaniu budúceho života. Dobré zvyky týkajúce sa tvorby rozpočtu pripravujú pôdu pre dobrú správu peňazí a zdravý finančný život.