Každý má svoje vlastné kritériá pre kvalitné vzdelávanie: niekto má certifikovaného rečníka, niekto má osvedčenie o účasti na tréningovom programe. Ako si vybrať, čo je pre vás to pravé a čo najviac zdokonalí Vaše vzdelanie?
Najprv určte svoje ciele!
Čo chcete získať z kurzu: potrebujete to pre profesionálny rast alebo osobný rozvoj? Alebo ste sa len rozhodli, že budete mať nejaký čas a venujete ho štúdiu? Formulujte svoje vlastné kritériá pre dobrý kurz. Ak pracujete, vypočítajte si, koľko hodín môžete vynaložiť na ďalšie školenie, či budete mať dostatok vnútorných prostriedkov na prípravu domácich úloh, či potrebujete tímovú prácu, alebo máte dostatočnú vnútornú motiváciu a sebadisciplínu, aby ste sami organizovali vzdelávací proces. Keď ste sa zaoberali osobnými preferenciami, môžete prejsť na "všeobecne akceptované" kritériá, podľa ktorých sa určí kvalitatívny kurz.
Prvým a niekedy jediným kritériom, ktoré sa berie do úvahy pri výbere kurzov, sú recenzie.
Môžete sa sústrediť na rady svojich priateľov alebo kolegov, pretože ste s nimi v rovnakom kontexte a s najväčšou pravdepodobnosťou ich názor bude pre vás relevantný. Pravdepodobnosť, že odporúčaný kurz vám bude užitočný, je vysoká. Často sa však ľudia riadia recenziami na internete: bloggermi a vedúcimi predstaviteľmi verejnej mienky alebo vysokokvalitnou reklamou. To nie je úplne pravda.
Najdôležitejšia vec v online kurze je obsah.
Mal by byť spoľahlivý, aktuálny, s pracovnými väzbami na dokumentáciu potvrdený najnovším výskumom. Všimnite si, ako často je aktualizovaný obsah kurzu, ktorý si vyberiete. Tvorcovia kurzov pracujú na analýzach, aktualizujú verzie programov, ktoré sa používajú pri výcviku. Je veľmi dôležité, aby ste sa k materiálu kurzu mohli vrátiť kedykoľvek po jeho dokončení. Často sa stáva, že akonáhle skončí tutoriál, váš prístup k obsahu je uzavretý. V ideálnom prípade by to nemalo byť. Keď si kúpite film alebo hudbu, môžete ju použiť vždy, keď chcete. To isté by malo byť s tutoriálmi.