To by potom mohli zamestnávatelia použiť tieto informácie na to, aby sa rozhodli, či vám ponúknu prácu, alebo by banky rozhodli, či vám poskytnú pôžičku, alebo dokonca na hľadanie budúcich partnerov.
No, Čína plánuje niečo také nazývané systém sociálnych úverov. Podrobnosti sú v tejto fáze nápadité, ale do roku 2020 sa majú spustiť.
Čínsky program „Great Firewall“ – jeho internetový cenzúrny program – už ovláda prístup k mnohým západným spravodajským webovým stránkam, rovnako ako Google, Facebook, YouTube a Twitter. Ale čokoľvek, čo jej 1,4 miliardy občanov hovoria alebo robia na populárnych alternatívnych stránkach sociálnych médií, WeChat a QQ, čoskoro môžu ovplyvniť hodnotenie systému sociálneho kreditu.
Online služby pre chat musia teraz tiež overovať totožnosť používateľov, získať kreditné skóre a uchovávať šesťmesačné záznamy skupinových rozhovorov – všetky informácie, ktoré by mohli byť užitočné pre systém sociálneho kreditu.
„WeChat má miliardu užívateľov,“ hovorí James Gautrey, technologický špecialista investičného manažéra Schroders. „Takže zachytením svojich údajov vláda môže vidieť, čo všetci títo ľudia myslia a robia, je to pre nich sen.“
Mnoho jednotlivcov a podnikov s týmito drakonickými kontrolami využíva virtuálne privátne siete (VPN) – šifrované služby proxy, ktoré chránia webové aktivity používateľov pred zvedavými očami.
Minulý rok Peking nariadil trom štátnym poskytovateľom internetových služieb, China Mobile, China Unicom a China Telecom, aby zablokovali prístup k neoprávneným VPN. A teraz vláda požadovala, aby webové stránky, ako napríklad nákupný gigant Alibaba, odstránili akýkoľvek odkaz na ne.
Vláda tiež investuje do technológie fyzického sledovania, vrátane budovania, čo nazýva „najväčšia kamerová sieť na svete“, a poskytuje policajtom slnečné okuliare vybavené technológiou rozpoznávania tváre, ktorá skenuje davy pre zločincov.