Organizmus človeka je zložitý, každý orgán má svoju funkciu a takisto dôležité sú aj žily. Ide vlastne o cievy, ktoré rozvádzajú krv do orgánov a tkanív a potom späť do srdca. Chlopne, ktorými sú cievy vybavené, bránia spätnému toku krvi, ale ak sa kŕčové žily na nohách http://www.venasum.com/stranky/ochorenia-zil/krcove-zily.php poškodia, nedokážu tomu zabrániť a krv prúdi opačným smerom. Vnútorný tlak v takej žile rastie až do takej miery, že žily nakoniec expandujú a je ich vidieť na povrchu kože. Hrúbku môžu mať od 1mm až do 10mm niekedy aj viac.
Podľa toho, akú hrúbku cievy dosahujú, poznáme:
-metličky, tie majú hrúbku max.1mm
-retikulárne žilky, ktoré sú hrubé od 1mm až do 3mm
-varixy, ich hrúbka je viac ako 3mm
Kŕčové žily si pohlavie nevyberajú, postihujú tak ženy ako aj mužov. Hoci podstatu ich vzniku nepoznáme, vieme o rizikových faktoroch, ktoré môžu na ich vznik vplývať:
-nezdravý životný štýl, fajčenie
-obezita
-pribúdajúci vek
-tehotenstvo
-užívanie hormonálnej antikoncepcie
-dedičnosť
-dvíhanie ťažkých predmetov
-nosenie nevhodného oblečenia a obuvi (vysoké podpätky, tesné odevy)
-práce v sede či stoji
-horúce prostredie a podobne
Kŕčové žily sa vyznačujú nepekným vzhľadom, ale hlásia sa aj inými príznakmi, ktoré nás na ne môžu upozorniť:
-bolesť
-pocit ťažkých nôh
-únava
-svrbenie kože
-opuchy
-pulzovanie a pálenie žíl
-nočné kŕče
-syndróm nepokojných nôh
-zvýšené potenie
Všetky tieto príznaky naznačujú, že s nohami sa niečo deje. Pri dlhšom státí alebo sedení sa môžu ozvať aj silné bolesti nôh, ktoré sú schopné spôsobiť aj malé žilky. Neliečené ťažkosti majú tendenciu prejsť až do komplikácií, ktoré môžu byť akútne a chronické. Akútne problémy ohlasuje zápal a krvné zrazeniny kŕčových žíl a tiež krvácanie z varixov. Medzi chronické komplikácie zaraďujeme žilový ekzém, zápal kože, skleróza podkožného tkaniva, hyperpigmentácia alebo bercove (trofické) vredy. Chronické problémy spôsobujú zmeny na koži a tie zostávajú už po celý život, no dá sa im predísť, ak včas navštívite lekára.