Microsoft, Facebook a španielska telekomunikačná firma Telxius úspešne zavŕšili inštaláciu podmorského kábla tiahnuceho sa približne 6 600 kilometrov naprieč Atlantickým oceánom. Kábel s názvom MAREA (španielsky príliv) je schopný prenosovej rýchlosti až 160 Tb/s a podľa slov predstaviteľov z Microsoftu je 16-miliónkrát rýchlejší, ako bežné domáce pripojenie. Pre predstavu, skrze kábel možno streamovať 71 miliónov videí vo vysokom rozlíšení zároveň.
Inštalácia MAREA bola ohlásená v máji 2016, ale zatiaľ čo u predchádzajúcich projektov tohto typu sa zavedenie káblu natiahlo na dobu 5 rokov, v tomto prípade šlo zhruba len o rok a pol. Do prevádzky bude spustený začiatkom roka 2018. Tiahne sa od španielskeho Bilbaa až po Virginia Beach v USA. Väčšia časť kábla sa nachádza voľne položená na morskom dne, avšak niektoré úseky museli byť kvôli prípadným rybárskym alebo lodným zásahom zakopané.
Kábel je tvorený ôsmimi optickými pármi obklopenými medenou vrstvou. Ochranný obal je vyrobený z tvrdeného plastu a povrch chráni vodeodolná vrstva. Váži zhruba 4,65 milióna kilogramov.
Microsoft týmto projektom reagoval jednak na vzrastajúcu dátovú prevádzku skrze Atlantik, ktorá je o 55% väčšia, ako tá v Tichom oceáne a zároveň o 40% vyššia, ako medzi Spojenými štátmi a Latinskou Amerikou, a jednak na predídenie podobným problémom, ktoré v roku 2012 spôsobil hurikán Sandy. Očakáva sa, že MAREA prispeje k lepšiemu prístupu k službám ako OneDrive, Azure, Skype, Xbox Live a pod. Facebook sa ho bude naopak snažiť využiť pre svoj nový projekt virtuálnej reality – Facebook Spaces.
Ďalší podmorský kábel, ktorý by mal spojiť USA a Európu, sa nazýva Midgardsormen. Jeho spustenie je plánované na druhý štvrťrok 2019 a zafinancovať by ho mala spoločnosť NxtVn. Rovnako ako MAREA, aj tento kábel by mal mať na jednom konci Virginia Beach. Na druhom by malo byť holandské datacentrum v mestečku Eemshaven.