Ak sa spomenú financie, neodmysliteľne sa musíme pozastaviť i nad témou, ktorou sú komerčné banky. Tieto banky totiž majú neustály prístup k financiám ich pravidelná práca súvisí jedine s financiami. Takže nahliadnime do tejto témy trochu hlbšie. Konkrétne sa budem venovať úkonu, akým sú vklady.
Rozoberme si vklady na požiadanie, inak známe i ako vistavklady. Sú to peniaze uložené na bežnom účte, s ktorými sa dá neustále disponovať. Ich stav sa môže každodenne zmeniť, pretože denne dochádzajú platby za výrobky a služby, denne sa ukladá hotovosť, hradia bežné výdavky, platí sa za dodaný tovar, vyplácajú sa mzdy a tak ďalej.
• Neustála zmena výšky vkladov na požiadanie spôsobuje, že tieto peniaze sú nestabilné, teda môže nastať prípad, ktorý bude z hľadiska likvidity nebezpečný.
Takže u týchto vkladoch je z hľadiska komerčnej banky potrebná každodenná pozornosť, určitý systém a poriadok. Pretože vkladov poznáme niekoľko druhov, čo situáciu ešte viac komplikuje. Rozdeľme si teda vklady ešte podrobnejšie:
• Vklady podnikateľov
• Vklady obyvateľstva
• Vklady vlády a miestnych orgánov
• Vklady bánk
Nespomínajúc ešte ostatné vklady. No spomenul som len tie základné faktory, ktoré manipuláciu s vkladmi ovplyvňujú.
Ďalej poznáme i takzvané termínované vklady, kedy sa človek dobrovoľne zaviaže k časovému obmedzeniu ich disponovaním. Napríklad vtedy, ak sme si istí, že určitú sumu peňazí nebudeme dlhšiu dobu potrebovať. Radšej ich teda hromadíme a časom využijeme na niečo iné. Veď väčší obnos peňazí sa zíde vždy. Je dobré mať pocit, že sme istení určitou čiastkou. Človek dopredu nikdy nevie, čo sa môže prihodiť a kedy bude takúto väčšiu čiastku potrebovať.
• V tomto prípade sa jedná o stabilnejší zdroj než v prvom prípade, práve z toho dôvodu, že týmto vkladom nemanipulujeme tak často, slúži skôr ako rezerva.