Ak si idete vybrať šteňa, nezabudnite si ho pred kúpou otestovať, aby ste sa vyhli nemilému prekvapeniu. Potrebujete zistiť, či je vyrovnaného temperamentu a či sa uňho neobjavujú určité poruchy správania ako je napríklad sklon k agresivite či plachosť.
Tu je niekoľko rád ako to odhaliť:
1. zatlieskajte pred šteňaťom rukami. Normálna reakcia je, že sa poteší, prípadne ak sa trošku zľakne, ale potom hneď k Vám pribehne. Znamená to, že je priateľské a vyrovnané. Ak sa uňho ale objavia agresívne reakcie ako je vrčanie, prípadne šteňa ujde a skrýva sa, takého psa si radšej nevyberajte – boli by s ním neskôr problémy.
2. môžete na zem pustiť zväzok kľúčov.Hluk šteňa síce vyľaká, no pri privolaní by k Vám malo ochotne pribehnúť.
3. taktiež môžete šteňaciu plachosť odhaliť tým, že prinesiete so sebou dáždnik.Roztiahnutý dáždnik je pre šteňa odstrašujúci, no po vašom povzbudení by sa malo nakoniec priblížiť.
4. skúste šteňa pokojne prevaliť na chrbát.Neprejavujte žiadne emócie a robte to naozaj jemne. Normálna reakcia by mala byť taká, že šteňa sa nebude vzpierať, prípadne zo začiatku síce áno, no rýchlo sa ukľudní a udržuje s vami priateľský očný kontakt. Nežiaduca reakcia je ak sa Vám pri tom vyhýba pohľadom či dokonca začne vrčať a pri tom Vás začne hrýzť (prosím nemýľte si pri tom hravé šteňacie obhrýzanie, pri tomto je pes napätý a chce blokujúcu ruku napadnúť).
5. po pokuse, ktorý sme uviedli o bod vyššie, by sa šteňa po vašom pohladkaní malo vrátiť do normálu a pokúšať sa Vás oliznúť.Môže sa dokonca stať, že sa zase podriadi (prevalí sa na chrbát). Ak do Vás vyskakuje a kope do Vás labkami, ide pravdepodobne o dominantného jedinca a ukazuje svoju nevôľu. Vyslovene nežiaduce správanie je také, keď šteňa vrčí a snaží sa Vás uhryznúť, či naopak, skloní hlavu a odíde od Vás. Taktiež môžete šteňa zobrať do náručia. Nemalo by byť pri tom agresívne ani napäté, stuhnuté či bojazlivé.
Tieto testy pri tom môžete aplikovať aj na dospelého psa.
Socializácia šteňaťa
Čo musí šteňa v tomto období absolvovať:
– Stretávať sa s cudzími ľuďmi (aby sa predišlo agresivite)
– Stretávať sa s ľuďmi
– Stretávať sa s druhými psami
– Privykajte psa na iné zvieratá ako sú mačky, hlodavce, vtáky, hospodárske zvieratá.
– Privykajte psa na auto, MHD, vlaky – berte psa na rôzne miesta
– Privykajte ho k čistotnosti
– Naučte psa, aby Vás nehrýzol
– Začnite s výcvikom, ktorý bude vedený formou hry
– Určite ihneď v prvý deň pravidlá. Neočakávajte, že pes pochopí, že veci, ktoré mohol robiť ako šteňa, už ako dospelí robiť nemôže.
– Berte psa na rôzne miesta (príroda, mesto, budovy)